Standart RR

 

 

Země původu: Jižní Afrika.Standardní dodávané Kennel unie jižní Afriky a Zimbabwe Kennel Club.
Datum zveřejnění platného standardu: 10.12.1996.

POUŽITÍ: Rhodézský ridgeback se stále používá k lovu hru v mnoha částech světa, ale je především ceněný jako strážní pes a rodinný mazlíček.

KLASIFIKACE FCI: 

Skupina 6 . honiči, barváři a příbuzná plemena

Sekce 3 příbuzná plemena.

Bez pracovní zkoušky.

 

KRÁTKÝ HISTORICKÝ PŘEHLED: Rhodézský ridgeback je v současnosti pouze registrovaným plemenem pocházejícím z jižní Afriky. Jeho předky lze vysledovat do Cape kolonie jižní Afriky, kde se křižuje s časným Pioneer psů a částečně domestikovaná a vyvýšených psů Hottentot lovu. lov především ve skupinách po dvou nebo tří, původní funkce Rhodéský ridgeback, nebo lev psa bylo sledovat hru, především lev, a díky velké obratnosti, aby ho na uzdě až do příchodu lovce.

Původní standard, který byl navrhnut FRBarnes, v Bulawayo, Rhodesia, v roce 1922, byl založen na tom dalmatina a byl schválen v Jižní Africe Kennel unie v roce 1926.

 

CELKOVÝ VZHLED: Rhodézský ridgeback by měl reprezentovat dobře vyvážený, silný, svalnatý, hbitý a aktivní pes, symetrický ve svých tvarech, a schopný velké vytrvalosti s notnou dávkou rychlosti. Důraz je kladen na pohyblivost, eleganci a funkční zdraví bez jakýchkoliv tendencí k masivnost. Zvláštností plemene je hřeben na zádech, který je tvořen srsti, jež roste opačným směrem než na zbytku těla. Ridge je charakteristickým znakem tohoto plemene. Ridge musí být jasně definovány, a symetrický zužující se směrem k zádi. Musí začínat bezprostředně za lopatkami a dosahovat až ke kyčelním odst. kyčle) kostí. hřeben musí obsahovat pouze dvě identické korun, a proti sobě. Dolní okraje korunek nesmí rozšířit dále po hřebeni, než jednu třetinu jeho délky. Dobrá průměrná šířka hřbetu je 5cm (2 “).

 korektni.JPG

CHOVÁNÍ / POVAHA: důstojná, inteligentní, rezervovaný vůči cizím, ale bez náznaků agresivity nebo bázlivosti.

 

HLAVA:

Mozkovna: 

Lebka: Měl by být na vlasy délky (šířka mezi ušima hlavy, vzdálenost od týlního hrbolu ke stopu, stop do konce čenichu by měly být stejné), plochá a široká mezi ušima, hlava by měla být bez vrásek, kdy v klidu.

Stop: Stop by měl být dobře definovaný, a ne v jedné přímce od nosu k týlové kosti.

 

OBLIČEJOVÁ ČÁST: 

Nos:. Nos by měl být černý nebo hnědý . Černý nos by měl být doprovázen tmavýma očima, hnědý nos s jantarově očima 

Tlama: Tlama týden by měla být dlouhá, hluboká a silná 

Pysky: Pysky by měly být čisté, těsně přiléhající k čelistem. 

Čelisti / zuby: Čelisti silné, s dokonalým a kompletním nůžkovým skusem, tj. horní zuby těsně překrývají spodní zuby a jsou posazeny v čelistech kolmo. Zuby musejí být dobře vyvinuté, zvláště špičáky nebo držáky. 

oblicej.jpg

Líce : líce. 

Oči: Měly by být středně daleko od sebe, kulaté, jasné a jiskřící, s inteligentním výrazem, jejich barva by měla ladit s barvou srsti.

Uši: Měly by být nastavena poměrně vysoko, střední velikosti, u kořene velmi široké a postupně se zužující se k zaoblené špičce. by měly být neseny přilehlé k hlavě. 

Krku: by měl být poměrně dlouhý, silný a bez volné kůže.

 

TĚLO: 

Bedra: Silná, svalnatá a mírně klenutá 

Hruď: Neměla by být příliš široká, ale velmi hluboká a prostorná; hrudní kosti by měl dosahovat k lokti. Předhrudí musí být vidět při pohledu z boku. Žebra mírně dobře klenutá, nikdy zaoblené jako barel, obruče. 

OCAS: Měl by být silný u kořene a postupně se zužující ke konci, volné formě hrubost. by mělo být přiměřené délky. Neměl by být nasazen příliš vysoko ani příliš nízko, a měla by být provedena až na lehce zahnutý, ale nikdy zatočený.

 

plemene-standard.jpg

 

KONČETINY 
Hrudní končetiny: Hrudní končetiny by měly být zcela rovné, silné a se silnými kostmi, lokty přiléhají k tělu. Při pohledu ze strany by měly být širší než hrudní končetiny při pohledu zepředu. 

Plece: Ramena by měla být šikmá, čistá a svalnaté. 

Nadprstí: Měly by být silné s lehkou jara.

Pánevní končetiny: V zadních nohách svaly by měly být čisté a dobře definované.

Kolena: Dobře přelomu kolena. 

Hlezna: silná, dobře zklamaly 

Tlapy: Tlapy by měly být kompaktní a kulaté, s dobře klenutými prsty a těžké, pružné podložky, chráněny srstí mezi prsty a polštářky.

 

nohy.jpg

CHODY / POHYB : Rovný, volný a aktivní.

zadnicast.jpg

OSRSTĚNÍ 

Srst: Má být krátká a hustá, hladká a lesklá, ale ani vlnitá ani hedvábná. 

Barva: Světle pšeničná až červená pšeničná Trochu bílé na hrudi a na prstech je přípustná, velké bílé skvrny tady, na břiše nebo nad prsty je nežádoucí. Tmavá tlama a tmavé uši jsou přípustné. Nadměrné černých chlupů v srsti je nežádoucí.

 

VELIKOST A HMOTNOST : 
Výška v kohoutku:

Psi: . 63-69 cm (25 “-27”)

Feny: 61-66 cm (24 “-26”). 
Hmotnost: 

Psi: 36,5 kg (80 liber).

Feny: 32 kg (70 liber).

 

VADY: Jakákoliv odchylka od výše uvedených bodů se musí považovat za vadu a vážnost, s níž vady musí být v přesném poměru k jejímu stupni.

Psi, kteří zjevně vykazují fyzické nebo povahové abnormality musí být diskvalifikováni.

Pozn.: Psi musí mít dvě očividně normálně vyvinutá varlata, plně sestouplá v šourku.

Např : Nestandardní ridge

nekorektni.JPG